BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie Peru (Tacna, Arequipa, Puno)

Čilės – Perusieną kirtom be didesnio vargo, eilinį kartą įsivežėm kontrabandos, tą kart tai buvo pomidoras ir sūris. Kontrabanda todėl, kad maisto, vaisių ar uogų gabenti iš šalies į šalį negalima. Per sieną važiavom tokiu, neva taksi, didžiuliu, šešiaviečiu, senoviniu Chevrolet, kurio vairą laikė kiek išsiblaškiusi apvalių formų tetutė. Mus ir dar tris bendrakeleives tetulytė taksistė išmetė Peru miestelio Tacna autobusų stotyje. Kažkur parašyta, kad čia pats patriotiškiausias Peru miestas, nes po Čilės ir Peru karo Tacna atsidurė Čilės teritorijoje ir kažkiek metų praėjus, patys miestelėnai surengė rinkimus ir nusprendė, kad miestas turi priklausyti Peru, o ne Čilei. Sprendimas miestiečių naudai ir norams buvo priimtas be karo, tad Tacna patenka į Peru teritoriją.

Štai Vilnių prie Lietuvos prijungė nieko nesiklausę, dabar kiekvienas vilnietis su širdgėla prisimena kokie geri laikai prie lenko buvo… Reiktų lenkų partijai dabar balsavimą iškelt, nes lenkams turi priklausyt gabalas bent jau iki Šalčininkų. Skaitėm delfi, kad ten (ar kažkur toje pusėje) gatves pervadino lenkiškai, lenkai reikalauja LR pasuose rašyti lenkiškomis raidėmis, o ir šiaip, kiek teko girdėt, tautinės mažumos Lietuvoje yra engiamos.

Tacnoje buvom sutarę trumpam susitikt su Katja ir Augustu, anie jau treti metai kruta po Ameriką. Na tai susitikom, nors ir labai trumpam, bet vistiek buvo smagumas, nes ilgai derinom ar keliai susikirs. Kelias valandas paplepėjom apie šį bei tą ir išsiskyrėm priešingais keliais: Katja ir Augustas į Čilę, o mumi gilyn į Peru. Turistine prasme neturtingoje Tacnoje nakvot neketinom, tad vakare sėdom į autobusą link ryškaus Peru turizmo perlo - Arequipa.

Lyginant su Argentina ar juolab su Čile, Peru yra varguoliai, socialinis bei finansinis skirtumas juntamas vos kirtus sieną. Jau buvom primiršę didžiąja dalimi vargingą Aziją, tad Peru suveikė kaip priminimas. Vargas pirmiausia pasireiškia betvarke: betvarke kelyje, betvarke gatvėje, architektūruoje, atrodo, kad net žmonių judesiai yra chaotiški – panašiai, kaip per teliką rodo, kaip makleriai dirba biržoje -  belenkas belenkaip, visiškas jovalas. Vargingos šalies gatvėje pastovus triukšmas, kurį sukelia siūlymai pirkti limonadą, kiosko produktų santraukos, kvietimai važiuoti taksi, mikruškės ar autobuso bilietų pardavėjas, raginatis važiuot autobusu … visi mojuoja rankomis, rėkia, šaukia.

O garsų foną užpildo kledantys grabai, neaišku kaip, bet vis dar riedantys gatvėmis, vienas kitas turės radiją ir garsiakalbį, per kurį blerbs muzikikė, na ir signalai, aritmiški visokiausių garsų ir atgarsių mašinų pypsėjimai. Viskas susilieja į triukšmo dainą ir įsiklausęs supranti, kad esi kažkur šalia vargelio. Vargelis pats savaime gan graudus dalykas, bet graudulys netrunka išsigimti į godulį, o godulys į vogimą ir plėšimą. Pasitaiko, kad ir tarpmiestinius autobusus apiplėšia. Todėl saugumo vardan, brangesnės autobusų kompanijos taiko tokią keleivių ramybės užtikrinimo priemonę, kaip kad kiekvieno nuotrauka kamerai prieš išvažiuojant. Kartą prieš įsėdant į autobusą teko net piršto antspaudą palikt, jau neminint, kad kartais, prieš įsėdant į autobusą patikrina tavo asmens tapatybę, rankinį bagažą bei patį su metalo detektorium. Suprask, kad jei esi plėšikas ir ketini užgrobti autobusą, gal suabejosi dėl savo ketinimų, jei kompanija turės tavo atvaizdą kartu su paso duomenimis. Nusifilmavę ir atlikę visas saugumo procedūras važiavom į Arequipą.

Visuose turistiniuose Peru lankstinukuose būtinai bus paminėta Arequipa - pirmiausia dėl gražios architektūros, antriausia dėl to, kad netoliese yra pats giliausias pasaulio kanjonas. Mums gi, ten bet kuriuo atveju reikėjo sustot, kad keist autobusą, tad ta proga sustojom naktelei kitai pažiūrėt, kas čia per miestas. Pradėkim nuo architektūros. Viskas, kas gražiausia, yra senamiestyje, o visas senamiestis yra pastatytas iš balto, vulkaninės kilmės akmens. Nenuostabu, nes ugnikalnių aplink Arequipą netrūksta.

Dabar apie kanjoną. Nuvažiuot iki vietos visuomeniniu transportu kažkaip įmanoma, bet tada tektų nakvot kaime netoli kanjono, po to kažkaip baladotis iki paties kanjono. Turai neprotingai brangūs. Laužėmės, laužėmės, pažiūrėjom turų nuotraukas ir nusprendėm nevažiuot. Labai daug panašių vaizdų matėm Argentinoje ir Čilėje, pamanėm, kad geriau pataupyt dienas ir judėt toliau.

Visi žmonės Pietų Amerikoje yra katalikai. Viena ar kita forma, bet katalikai. Neketiname leistis į platesnę religinę diskusiją ar atskleisti šalies/regiono religinius ypatumus - čia tik šiaip trumpai apie kančią, o tiksliau apie jos viziją. Arequipa yra pranciškoniškas miestas, o Šv. Pranciškus scholastikoje nesusigaudantiems, žinomas kaip žmogus, kuriam atsivėrė stigmos. Stigmos - tai tokios žaizdos, kurios, anot Naujojo Testamento, buvo padarytos Jėzui Kristui pastarajį nukryžiuojant. Kad jau buvom pranciškoniškam mieste su gražiu senamiesčiu, o senamiesčiai visame pasaulyje, kaip taisyklė, neatsiejami nuo religinės architektūros, tad užklydom į vieną iš bažnyčios – vienuolyno ansamblių. Ten vietiniai tikintieji pasisiūlė mums pagelbėt besidairant po vietą. Aplink šventuosius sukasi daug kultūros, kaip kad vienuolių ordinai ar net meno kryptys, ir pranciškoniškoje ikonografijoje gausu kančios. Kas savo noru, ar kokiam nors autobuse, yra matęs meninį filmą “Kristaus Kančia”, gali pamanyti, kad Melas Gibsonas yra modernusis pranciškonų meno srovės atstovas kine. Rambo IV filmas - kito, bet ne mažiau nupezusio režisieriaus šedevras, kuriam irgi būtų galima klijuoti pranciškonišką etiketę, jei ne turinio, tai meninės raiškos prasme.

Puno buvo sekanti mūsų stotelė po Arequipos. Puno yra uostas ant Titikakos ežero kranto. Yra toks multikas Beavis & Butthead. Paskutinė serija buvo nupaišyta prieš kokį dešimt metų, o vėliau dar buvo išleistas animacinis filmas su abiem šiais herojais. Dabar jau yra tekę sutikti žmonių, kurie nežino, kad Beavis & Butthead buvo labai madinga ir labai populiaru. Todėl gal nevisi supras, kad “Lake Titikaka” ir vaistų apsiryjęs Beavis yra labai juokinga. Mums Titikakos ežeras pirmiausia buvo žinomas ne dėl to, kad jis yra (kaip pasirodo - klaidingai) tituluojamas aukščiausiai virš jūros lygio esančiu laivybiniu ežeru, bet dėl apsirijusio tablečių Beavio priepuolių.

Šiaip jau Titikakos ežeras yra aukštai - 3200 metrų arčiau dangaus,  97 km pločio ir 230 km ilgio. Titikaka yra didžiausias ežeras Pietų Amerikoje, kurį beveik lygiomis dalimis dalinasi Bolivija ir Peru, tad galima sakyt, kad mes beveik viena koja pabuvom, o gal tiksliau įmerkėm koją į Boliviją.  Pagrindinė atrakcija yra net ne pats ežeras (nes, bent jau mūsų akimis, anas nebuvo niekuom ypatingas), bet jame esančios salos. Jas apankyti gali individualiai arba įsigyjant turą. Jau ne pirmą kart nutinka tokia durnystė, kad turistinis turas yra pigiau, nei kad patiems pirkti laivelio, plukdančio iki salų, bilietus. Ir šį kart kainų skirtumas bene dvigubas. Tad nebeliko nieko, kaip tik pirkti turą ir bandoje su kitais turistais apžiūrėti vietines įžymybes. Likom labai patenkinti, nes tiek gidas, tiek valties įgūla buvo labai paslaugūs, malonūs ir visaip kitaip nusipelno tik geriausių žodžių. Tai garbė jiems ir “ačiū”, kurio jie niekad neperskaitys. Bet gal kokiomis, turbomentalinėmis bangomis pagaus.

Taigi turas. Pirmiausia sustojam plūduriajančiose salose. Visai įdomu, nes žmonės čia kalba nebeispaniškai, turi savitą stiliuką ir yra siaubingai nutukę, bo nedaug juda, bet valgo nemažai…Tai, ką pasipuošusi tetutė neša rankose - nėra vištos.

Gidas sakė, kad saloje gyvena trys, keturios šeimos ir kad sala yra tinkama gyvenimui kokią dešimt metų, vėliau iš nendrių tenka meistrautis naują. Viskas salose iš šiaudų, pradenant stogais, baigiant lovomis ar puošmenomis. Turai gerai tuo, kad prisirenki informacijos, kurios nereikia skaityti. Kol mes klausėm gido istorijų apie kaimo mitybos - žvejybos ypatumus, vietinė maisto raciono dalis netruko pasivaišint turistams paruoštais eksponatais.

Titikakos ežere yra daug salų, gal ne visos jos prieinamos, bet bent jau gyvenamos salos yra pasiekiamos kažkokiu visuomeniu transortu. Tiesa, valtys labai lėtos, tenka plaukt apie porą valandų iki didesnių salų, kuriose jau gyvena žmonės. Kad kelionė būtų lengvesnė, o ežeras mėlynesnis valties - keleiviams siūloma kokos lapų arbata.

Peru, skirtingai nuo Argentinos, kokos lapai yra laisvai parduodami ir įstatymų nevaržomi. Aišku, laboratorijos, iš lapų spaudžiančios kokoiną, yra nelegalios. Bet labai daug lapų reik tam kokoino trupinėliui išspaust. Nuo kokos lapų apsinešt galima maždaug tiek, kiek nuo aguonų pieno per kalėdas, jei kas praktikuoja. Na, gal kiek smarkiau – gal, kaip nuo kavos puodo ryte.

Daug vėliau, kitame Peru gale, teko girdėt, kaip vienas britas pasakojo turėjęs nepakartojamų įspūdžių bendraudamas su Titikakos salų gyventojais. Na, greičiausiai, kad tas britas bus lankęs tą pačią salą, kurią lankėme ir mes, t.y. lengviausiai pasiekiamą, tankiausiai apgyvendintą. Vietiniai tikrai įdomūs. Visi iki vieno pasipuošę, o gal tiesiog tik tokius rūbus ir teturi.

Visos moterys, nepriklausomai nuo amžiaus, vaikšto su labai pūstais sijonais iki kelių. Išsipūtę jie dėl to, kad viršutinis sijonas yra tik kopūsto išorė, t.y. visos moterėlės apsirėdusios po kokį šimtą įvairiaspalvių sijonų (detalė - nuotraukoje kalnai už Gražinos nugaros jau yra Bolivijoje).

O vyrai vilki kepurę ir pagal jos spalvą galima spręsti ar vyrukas vedęs, ar viengungis. Baltos kepurės viengungiams, tamsesnės - vedusiems. Dar vyrai būna pasipuošę plačiu diržu, numegsto naudojant moters plaukus (nes tai tvirčiau nei avies vilna), kurio praktinė paskirtis yra saugoti nuo trūkio, sunkius daiktus kilnojant (čia kaip pas sunkiaatlečius). Dar kiekvienas vyrukas turi po margaspalvį tašiuką, kuriame tamposi ne ką kitą, kaip kuokštą kokos lapų. Nežinia kada gali prireikt. Jei atsargos išsenka – nebėda, dar šiek tiek visad būna paslėpta kepurėje. Kai pasibaigia ir tie, vienintelė viltis susitikti kokį draugą, kuris būtinai papildys kokos lapų atsargas, nes tuščiam, t.y. be kokos, būti tiesiog nepriimtina.

Kokos lapais pasiplaukiojimą po ežerą baigėmė ir mes. Visiems keleiviams susirinkus kelionei atgal, laivo įgūla kiekvienam pasiūlė po kelis lapukus galvos skausmui ir nuovargiui numalšint. Galvos skausmas malšinamas lapą prilipdant prie kaktos. Sako padeda.

Kitą ryta iš Puno patraukėm link Machu Picchu – šiai dienai, įžymiausio Inkų civilizacijos miesto griuvėsių, apie kuriuos papasakosim vėliau. Kadangi griuvėsiuose gyventi niekas neleidžia, pirmiausia reikia važiuot į tokį mietą Cuzco, kur per 7 val. autobusu mes ir atbildėjom. Kelionė buvo varginanti, nes vietoj to, kad važiuot tiesiai kur reikia, autobusas stojo kiekvienoj sankryžoj išleist ir susirinkt keleivių. Na, taip palengva, palengva ir važiavom. Pabaigai charakteringa autobusų stotis.

Čia reik isižiūrėt į smulkmenas, kaip kad antai tetulytės skybėlė, gal kiek juokingai atrodo. Bet čia toks jų tradicinis galvos apdangalas, dažna babytė turi tokį kapeliūšą. Kita smulkmena nuotraukoje - įvairių spalvų maišai. Ten ne bulvės ir net ne kokos lapai. Ten gyvos vištos (matyti kelios styrančios kuoduotos galvos). Čia tokių dalykų, kaip žiaurus elgesys su gyvūnais, neegzistuoja. Šiaip su vištom, muset, kad visam pasaulyje galima elgtis bilia kaip, todėl gal ir nėr čia kuom stebėtis. Bet svarbiausia, kad visi maišai bus pakrauti į autobusą ir keliaus kažkokio tikslo link. Štai toks autobusas būtų tikra bėda, tad nėr čia mums ko skųstis, kad važiavom lėtai, bent salone nebuvo vištų.

Rodyk draugams

Komentarai (29)

 1. ups:

  herbariju is "arbatzoliu " pasidarete?

 2. Puikus pasakojimas is nuostabios salies..Peru..ech..geris!

 3. audrys:

  Na nezinau, gal ir ne pervelai… man Cuzco pats garaziausias miestas Peru. Jei dar neisikuret, tai galiu rekomenduot labai gera nebrangu hosteli su nemaza terasa ant stogo ir geriausiu vaizdu i i centrine aikste
  hostel Resbalosa, viena gatve nuo pagrindines aikstes i kalna, kaina 25 soles vienvietis kambarys, karstas vanduo(gana siltas antro auksto duse) svarus, saugus,sneka angliskai, gana didelis, didziule terasa ant stogo, nuo kurios labai smagu pasiemus juodo alaus buteliuka ziuret i centra ir klausytis gryztancio is Machu Picchu traukinuko. kaina galima deretis , jei buni ilgesni laika adresas-Calle Resbalosa 494 (084)224839-240461(san Cristobal) hostalresbalosa@hotmail.com.
  Rasti nesunku, stovint Plaza deArmas nugara i baznycia desiniam kampe yra gatvele i kalniuka lyg tai San juan de dios, paejus koki simta metru laiptukai i desine i virsu, ant kampo lyg tai sventu dalykeliu parduotuvele. palipus tais laiptais- gatvele i kairen vel i kalna, stati palipus kokius gal 30-50 m po desine puse durys ir iskaba hostelio. (praeisit interneto taska ar kazka panasaus) Tarpe to hostelio ir aikstes yra turistine kontorele BONANZA TOUR
  Jie man pries 1,5 metu organizavo kelione i dziungles, kainos ir to ka parodo santykis geriausias ka buvo galima rasti 5 dplaukimo bei vaziavimo su maitinimu ir viskuo kainavo apie 500$ o gal maziau. tai dvieju broliu firmele, be tarpininku galima ziauriai deretis(kartu buve amerikonai jauciu mokejo dvigubai) Gidas Wilhelmas gerai sneka angliskai.
  Plaza san francisco yra pacios skaniausios kada nors valgytos keptos vistos,
  salotu kokios 7 rusys ir padetos atskirai- kiek nori tiek krauniesi, ketvirtis visciuko kainavo lyg tai 5 soles, o gal maziau, valgyklelel lankosi tik vietiniai, bet gana svaru, atidaro tik vakare, rasti nelabai sunku, - atejus nuo Plaza de armas kaireje puseje , beveik tolimiausiame kampe. jei neturite susidare planelio yra mano aprasyta ww.klajoklis.lt prie pasakojimu, ten dar daugiau info yra

 4. I’d constantly want to be update on new content on this internet site , saved to favorites ! .

 5. Terrific work! This is the type of info that should be shared around the web. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

 6. I just want to say I’m beginner to blogging and definitely liked this blog site. Almost certainly I’m want to bookmark your website . You certainly have impressive well written articles. Thanks a lot for sharing your website page.

 7. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 8. Thank you for every one of your effort on this site. My niece take interest in participating in investigation and it is simple to grasp why. All of us know all concerning the lively method you deliver useful tips and hints through the web site and as well improve contribution from the others on this subject then our own princess has been starting to learn a lot. Enjoy the remaining portion of the year. You’re doing a first class job.

 9. Wonderful work! This is the type of info that should be shared around the net. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 10. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. A great read. I’ll definitely be back.

 11. Hello my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include approximately all significant infos. I’d like to see more posts like this .

 12. Great write-up, I am normal visitor of one’s site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 13. As a Newbie, I am permanently browsing online for articles that can aid me. Thank you

 14. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I will definitely be back.

 15. As soon as I observed this site I went on reddit to share some of the love with them.

 16. Thanks for another magnificent post. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

 17. Thanks , I have just been looking for info about this subject for ages and yours is the greatest I’ve discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 18. Thank you for another fantastic post. Where else could anybody get that kind of information in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such info.

 19. I wish to show appreciation to this writer for rescuing me from this type of difficulty. Because of surfing around through the online world and coming across suggestions which are not pleasant, I thought my life was gone. Living devoid of the solutions to the issues you have solved by way of your entire article content is a crucial case, and the kind which might have in a wrong way affected my entire career if I had not noticed the blog. Your main knowledge and kindness in maneuvering a lot of stuff was useful. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a point like this. I’m able to now look forward to my future. Thanks for your time so much for the expert and results-oriented help. I won’t be reluctant to recommend your web sites to anybody who should receive care about this topic.

 20. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 21. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 22. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!

 23. great post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 24. I actually wanted to type a message to say thanks to you for some of the marvelous steps you are writing on this site. My rather long internet look up has finally been rewarded with good information to exchange with my contacts. I would assume that many of us readers actually are definitely blessed to exist in a fabulous network with so many outstanding people with beneficial tips and hints. I feel quite blessed to have seen your web page and look forward to plenty of more excellent moments reading here. Thanks once more for all the details.

 25. Just what I was searching for, regards for putting up.

 26. I precisely desired to appreciate you once again. I am not sure what I would have undertaken without the type of creative concepts documented by you directly on such a theme. It was actually the depressing condition for me, but spending time with your skilled manner you resolved that made me to jump with joy. Now i’m thankful for your help and in addition pray you realize what a great job that you’re carrying out educating the others via your web blog. Most likely you haven’t got to know any of us.

 27. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 28. ewtertrzrtz546zrzrtz547547rurtu

 29. Thank you for another wonderful post. Where else could anybody get that type of information in such an ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such info.

Rašyti komentarą